Alpská sůl Při výrobě používáme sůl s jódem V naší kuchyni používáme sůl s jódem
 

O soľi

Solsan

Bez soli by nebolo života

Soľ je najstarším, a tiež najpoužívanejším koreniacim prostriedkom na svete; a predsa nejde iba o dobrú chuť. Veta "bez soli by nebolo života" nie je v žiadnom prípade prehnaná. Pre vitalitu a funkčnosť nášho tela je celkom nevyhnutná.

Medzi 25 minerálmi preukázanými v ľudskom tele zaujíma sodík – dôležitá súčasť kuchynskej soli – vedúcu rolu. Soľ je životne dôležitá na udržanie rovnováhy všetkých procesov látkovej výmeny.

Telo však soľ neustále vylučuje v moči a pote, a pretože si ju nemôže samo vytvoriť, musíme soľ prostredníctvom potravy telu dodávať. Preto je prekvapivé, že sa iba asi 3% produkcie soli používa na ľudskú výživu. A čo tých zostávajúcich 97%?

 
Soľ je fascinujúca – má viac než 10.000 možností použitia!

Použitie soli


Soľ pre potravinársky priemysel

Soľ - mraznička minulosti

Naši predkovia mali veľké problémy s uchovávaním potravín, pretože chladiaca technika tak, ako je dnes zastúpená v každej domácnosti chladničkou a mrazničkou, nebola známa. Využívali skúsenosť, že soľ zvyšuje trvanlivosť výrobkov.

Či už mäso, ryby alebo zelenina – mnoho potravín sa nasoľovalo alebo nakladalo do soľného nálevu. Pred spotrebovaním potom bolo nutné tieto potraviny dôkladne preprať vo vode. Pojem "nakladanie" neznamená nič iné než nasoľovanie.

Soľ - pri spracovaní údenín a mäsa

Pred zavedením pestovania repy a striedania plodín na poliach nemali sedliaci žiadnu možnosť, ako si obstarať dostatok krmiva na zimu. Preto bol všetok dobytok na jeseň na konci obdobia pastvy zabitý a spracovaný so soľou na údené alebo naložené mäso.

 

Na účely nakladania sa do pokrmovej soli pridáva 5 až 6 g dusitanu sodného. Účinok je presvedčivý: optimálne sčervenanie mäsových výrobkov, tvorba arómy, ochrana pred nebezpečnými baktériami a ochrana tukov pred oxidáciou (stuchnutím). Dusitanová nakladacia soľ je tak zárukou optického a chuťového pôžitku.


Soľ pre priemyselno-technické odbory

Soľ zmäkčuje vodu

Použitie živnostenskej soli je nekonečne pestré. Veľká oblasť úloh spočíva v zmäkčovaní vody iónovou výmenou. Tvrdá voda vedie k nechcenému usadzovaniu vápnika v prístrojoch a v potrubiach. Spotreba energie sa zvyšuje.

Potrebujeme stále viac čistiacich prostriedkov. Na skle a riade sa tvoria šmuhy. Pozitívne stránky pri použití regeneračnej soli na zmäkčenie vody sú jasné. Priemyselné zariadenia a domáce prístroje majú dlhšiu životnosť. A výhoda pre životné prostredie je pozoruhodná.

Šetrí sa energia, ale aj pracie, čistiace prostriedky a prostriedky starostlivosti o telo.

 

Soľ ako záchranca života

V lekárstve slúžia roztoky soli ako život udržujúca látka nahrádzajúca krv. Veľká strata krvi alebo telesnej kvapaliny spôsobená nehodou, operáciou alebo chorobou musí byť okamžite vyrovnaná.

Tu pomáha infúzia s fyziologickým roztokom kuchynskej soli. 9 g soli na liter kvapaliny zodpovedá svojou koncentráciou ľudskej krvi a pomáha tak zachraňovať životy.

 

Soľ pre zdravé zvieratá

I poľnohospodárstvo potrebuje soľ. Na základe nedostatočného obsahu sodíka v kŕmnych rastlinách sa ako prímes do krmiva používa kŕmna soľ.

Pri zvieratách, ktoré sa pasú prevažne vo voľnej prírode, ako napr. dobytok, ovce alebo i zver, majú dostatočný prísun sodíka na starosť soľné lizy.

 

Soľ robí módu

Soľ sa používa na zušľachťovanie textilných vlákien, predovšetkým pri farbení a potlači látok z celulózy. Soľ zvyšuje prienik farbiva a jeho spojenie s vláknami.

Vypracovávanie kože nie je možné bez soli. Soľ odoberá vodu z tkaniva v čerstvej koži alebo kožušine a zabraňuje pôsobeniu baktérií.

 

Bez soli nejde takmer nič

Soľ hrá dôležitú rolu takmer vo všetkých oblastiach života. So soľou sa stretnete pri konzervácii črievok na výrobu údenín, pri výrobe chladiacej kvapaliny vŕtacích nástrojov, zušľachtení povrchu pri galvanizácii, zmydelnení tukov, vysúšaní vykurovacích olejov a benzínov a mnohých ďalších oblastiach použitia.

 

Posypová soľ - pre bezpečnosť na zimných cestách

Menej nehôd vďaka malému množstvu soli

Výskumy preukázali, že nehodovosť na zľadovatených cestách je šesťkrát väčšia než za normálnych cestných podmienok. Preto je na klzkých zimných cestách nutné používať posypovú soľ.

Zlepšením posypovej techniky, optimalizáciou plánu použitia, zohľadnením aktuálnych poveternostných dát a zvýšeným použitím technológie vlhčenej soli je možné chemické ošetrenie ciest označiť ako šetrné k životnému prostrediu. Na efektívne ošetrenie dnes stačí iba 10 g soli na m2 oproti skorším 40 g a viac.

Priemyselná soľ – látková premena

Od soli k sóde

Už pred tisíc rokmi bola sóda používaná na pranie, farbenie a bielenie odevov a pri výrobe skla.

Pred asi 200 rokmi narástla spotreba sódy tak silno, že už nemohla byť pokrytá z prírodných zdrojov. Keď sa francúzskemu lekárovi a prírodovedcovi Nicolasovi Leblancovi podarilo vyrobiť sódu z kuchynskej soli, znamenalo to prelom k technickej produkcii vo veľkom. Sóda je ako základná látka nutná na výrobu skla, textilu a čistiacich prostriedkov. Mydlo tak bolo dosiahnuteľné pre každého, čo viedlo k väčšej hygiene; to je iste tiež jedným z dôvodov, že sa dĺžka života v minulom storočí skoro zdvojnásobila.

Z továrne na sódu pochádza aj natriumbicarbonat. Ten tvorí základ na výrobu prášku na pečenie, liekov, hasiaceho prášku a mnoho ďalších vecí.

Zásaditá elektrolýza – matka umelých hmôt

Pomocou elektrického prúdu sa soľ (NaCl) rozkladá na svoje zložky chlór (Cl2) a sodík (Na). Vynález batérie a vyriešenie niekoľkých technických problémov bolo predpokladom na vznik procesu označovaného ako zásaditá elektrolýza.

Zlúčením uhlíka a chlóru vznikne okrem iného vinylchlorid, východiskový produkt pre jednu z vôbec najrozšírenejších umelých hmôt – polyvinylchlorid (PVC). Podľa požadovaných vlastností je možné túto umelú hmotu ušiť na mieru.

Okenné rámy, vodovodné rúrky, izolácie káblov, fólie, žalúzie, gramofónové platne, diskety, kreditné karty – vo vymenúvaní by bolo možné ľubovoľne pokračovať.

 

Lúh sodný - druhé dieťa elektrolýzy

Okrem chlóru (Cl2) vzniká pri elektrolýze sodík (Na), z ktorého sa spojením s vodou (H2O) vytvára lúh sodný (NaOH) a vodík (H2).

Papier, vata a mnoho ďalších produktov sa skladá z dreva. Lúh sodný oddeľuje hlavnú zložku dreva, celulózu, od nechcených komponentov spôsobujúcich zažltnutie papiera.

Lúh sodný je však aj základom pre mnohé čistiace prostriedky. Pri výrobe mydla sa napríklad stará o zmydelnenie olejov a tukov. I v textilnom priemysle, pri výrobe keramiky a v mnohých iných odvetviach je lúh sodný nenahraditeľný.

 

Symbolický strom ukazuje rozmanité úlohy, ktoré soľ dnes plní.

Mnohokrát Vám, milý čitateľ, ďakujeme, že ste nám venovali pozornosť až sem. Teraz je pre Vás soľ možno viac, než len halierový produkt, ktorý každodenne používate. Teraz viete, že soľ hrá dôležitú rolu v každodennom živote každého z nás, či už súkromnom, alebo pracovnom.

 
 
Copyright Solsan, a.s.
Sitemap | Impressum | Ochrana osobních údajů